واحد تحقیق و توسعه

 

معرفی

معاونت تحقیق و توسعه شرکت تریتا داروی هزاره سوم به منظور گسترش پژوهش­‌های بنیادی و کاربردی و ارائه راه‌­حل در حوزه سلامت با استفاده از فناوری‌های نوین فعالیت­‌های خود را از سال 1395 به طور رسمی آغاز نمود.
شروع فعالیت این معاونت با استقرار در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان بود که با بهره‌­گیری از امکانات، خدمات دانشگاهی به پرورش ایده­‌های خود پرداخت.
عمده ترین فعالیت این گروه دستیابی به تکنولوژی های جدید در علوم داروئی در راستای بهینه سازی و توسعه فرایندهای تولید مواد و فرمولاسیون های نوین داروئی می‌باشد.
یافتن فرایندهای تولید و ارزیابی محصولات مختلف داروئی به عنوان ره‌یافت های مناسب این بخش به حساب می‌آید و در این راستا ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر برقرار کرده است. این معاونت با جستجو و بررسي اطلاعات و يافته هاي روز دنيا در كنار اطلاعات كسب شده از مراكز علمي و دانشگاهي، مشورت با اساتيد برجسته دانشگاه ها و نيز با شناخت و سنجش نياز و مشكلات موجود در تلاش است گام­های موثری در توسعه فناوری­های حوزه سلامت کشور بردارد. همچنین با چاپ مقالات علمی-پژوهشی در مجلات معتبر مبتنی بر نتایج حاصل از طرح‌های مختلف تحقیقاتی و محصول محور و برنامه­‌ریزی برای مطالعه و تحقیق برروی آن ها بدنبال حل مشکلات حوزه سلامت و برآورده کردن نیازهای آموزشی، پژوهشی جامعه علمی کشور می‌­باشد. برای نیل به این مقصود اقدام به جذب متخصصان علمی و صنعتی از حوزه‌­های مختلف شامل علوم پایه، داروسازی، فنی و مهندسی در حوزه فناوری‌های نوین به ویژه فناوری نانو و زیست فناوری کرده است.
این معاونت متشکل از واحدهای زیر است:
  • واحد تحقیق و توسعه زنجان
  • واحد تحقیق و توسعه تهران
 

واحد تحقیق و توسعه زنجان

واحد تحقیق و توسعه زنجان به عنوان شعبه اصلی در نزدیکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ساختمانی با مساحت زیربنایی 1000 مترمربع مستقر می­‌باشد که شامل آزمایشگاه، پایلوت، کتابخانه، و اتاق کنفرانس است.
این واحد با توجه به تجهیزات مناسب و پرسنل متخصص و مجرب علاوه بر تحقیق و توسعه در حوزه داروهای شیمیایی، تکنولوژی های نوین دارویی و فناوری های نانو، در حوزه آنالیز و کنترل کیفی، قادر به انجام آزمون هایی به شرح ذیل است:
  • تست­‌های آنالیز دستگاهی شامل کرماتوگرافی مایع با فشار بالا، اسپکتروفتومتری، تعیین سایز و پتانسیل زتا، رئومتری و ویسکومتری
  • تست­‌های ساخت و فرمولاسیون شامل الکتروریسی، هموژنایزر با فشار بالا، سانتریفیوژ، خشک کن انجمادی، آلتراسونیک
  • آزمایشات پایداری
 

واحد تحقیق و توسعه تهران

واحد تحقیق و توسعه تهران با هدف انجام فرمولاسیون های محصول نهایی فراورده های نانو که در زنجان تولید آزمایشی می شوند طراحی و راه اندازی شده است که شامل آزمایشگاه، پایلوت، و سالن کنفرانس است. ساختمان آزمایشگاه با مساحت زیربنایی 160 مترمربع با به روزترین تجهیزات ساخت و آنالیز نانومواد برای اجرای پروژه‌های بر پایه نانوتکنولوژی تجهیز شده است. خلاصه فعالیت‌های این واحد عبارتند از:
  • مطالعات پیش فرمولاسیون و فرمولاسیون
  • تحقیق و پژوهش های مرتبط با ورود فرآورده های جدید به فهرست دارویی کشور
  • تدوین CTD
  • فرمولاسيون محصولات دارویی جدید
  • اصلاح فرمولاسيون محصولات موجود در بازار دارویی کشور